Discuţiile privind posibila susţinere a unui viitor executiv în Parlament readuc în prim-plan poziţionarea AUR în raport cu scena politică şi eventualele negocieri pentru guvernare.
Deputatul Cosmin Corendea a afirmat că, în eventualitatea în care formaţiunea sa va ajunge să influenţeze votul pentru învestirea unui guvern, AUR ar putea ajunge să joace un rol de „arbitru” în raport cu majoritatea parlamentară.
„Cred că vom deveni, fără voinţa noastră – pentru că noi nu ne-am dorit să fim în situaţia în care se află România astăzi şi nici nu am contribuit la ea – un fel de arbitri”, a declarat acesta în emisiunea „România politică” de la Prima News.
El a adăugat că această poziţionare ar putea fi „în avantajul” electoratului AUR, întrucât partidul ar putea evalua fiecare iniţiativă legislativă în funcţie de propriile criterii politice.
De asemenea, Cosmin Corendea a vorbit şi despre schimbările de discurs din zona puterii executive şi despre modul în care acestea sunt percepute de opoziţie.
„După 2024, mai ales după luna decembrie, cred că societatea românească s-a scindat foarte puternic”, a afirmat acesta, referindu-se la polarizarea politică din România.
El a criticat ceea ce a numit etichetări excesive în spaţiul public şi a subliniat necesitatea reducerii tensiunilor politice.
„Avem nevoie de coeziune naţională, de o reîntregire a societăţii româneşti”, a adăugat deputatul AUR, precizând că discursul conflictual din perioada electorală ar trebui să înceteze.







