Statele Unite şi Iranul au făcut un nou schimb de atacuri, duminică, acuzându-se reciproc că au încălcat armistiţiul fragil încheiat la 17 iunie. În acest context, preşedintele american Donald Trump a avertizat că Washingtonul este pregătit să reia ofensiva militară şi a ameninţat că Iranul „va înceta să existe” dacă conflictul va fi relansat.
Noile ostilităţi sunt legate de controlul Strâmtorii Ormuz. Deşi aceasta a fost redeschisă în baza acordului de încetare a focului, Iranul permite circulaţia navelor doar pe un culoar maritim aflat de-a lungul coastelor sale şi ameninţă că va ataca orice navă care nu respectă aceste reguli.
Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a anunţat că aviaţia americană a lovit sâmbătă zece obiective militare iraniene, inclusiv infrastructuri de supraveghere, sisteme de comunicaţii, instalaţii de apărare antiaeriană şi depozite de drone. Potrivit armatei americane, atacurile au fost un răspuns la lovirea cu drone a petrolierului M/T Kiku, care transporta peste două milioane de barili de petrol prin Strâmtoarea Ormuz.
La rândul său, Iranul a lansat, duminică dimineaţă, atacuri cu rachete şi drone asupra unor baze militare americane din Kuwait şi Bahrain. Gardienii Revoluţiei au susţinut că au lovit opt obiective militare şi au avertizat că orice nouă agresiune va primi „o ripostă implacabilă”.
Kuwaitul a confirmat că încearcă să respingă atacurile, iar în Bahrain au fost activate sirenele de alertă aeriană, autorităţile cerând populaţiei să se adăpostească.
Donald Trump a acuzat Iranul că a încălcat din nou acordul de încetare a focului şi a transmis un nou avertisment.
„Se poate ca într-o zi să nu mai dăm dovadă de raţiune şi să fim obligaţi să îndeplinim prin forţă militară misiunea pe care am început-o atât de bine. Dacă se întâmplă asta, Republica islamică Iran va înceta să existe!”, a scris liderul american pe platforma Truth Social.
La rândul său, Teheranul a calificat atacurile americane drept o „încălcare flagrantă” a armistiţiului şi a anunţat că va înăspri controlul traficului prin Strâmtoarea Ormuz, avertizând că navele care nu respectă instrucţiunile iraniene vor fi tratate cu „o fermitate sporită”.
În paralel, tensiunile continuă şi în Liban. Liderul Hezbollah, Naim Qassem, a criticat acordul-cadru de pace dintre Liban şi Israel, pe care l-a catalogat drept „o greşeală gravă”, în timp ce armata israeliană a efectuat noi lovituri în sudul Libanului. Ministrul israelian al Apărării, Israel Katz, a anunţat că trupele israeliene vor rămâne o perioadă îndelungată pe teritoriul libanez, condiţionând retragerea de dezarmarea Hezbollah.







