Fotbalistul Kader Keita, de la Rapid, a fost trimis în judecată pentru accidentul mortal pe care l-a provocat

Fotbalistul Kader Keita, de la Rapid, a fost trimis în judecată pentru accidentul mortal pe care l-a provocat

Mijlocaşul echipei Rapid Bucureşti, Kader Keita, a fost trimis în judecată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 Bucureşti în dosarul accidentului rutier produs în luna martie 2026, în urma căruia o femeie şi-a pierdut viaţa. Sportivul este cercetat pentru ucidere din culpă şi pentru părăsirea locului accidentului, iar dosarul a fost înaintat instanţei de judecată.
Accidentul s-a produs în dimineaţa zilei de 3 martie 2026, când fotbalistul se afla la volanul unui autoturism pe o stradă din Sectorul 2 al Capitalei. Potrivit anchetatorilor, acesta ar fi lovit o femeie care traversa regulamentar pe trecerea de pietoni, după care ar fi plecat de la locul incidentului înainte de sosirea poliţiştilor.
Victima a fost transportată de urgenţă la spital, unde a rămas internată mai multe săptămâni. Din nefericire, pe 7 aprilie 2026, femeia a decedat din cauza leziunilor suferite în urma accidentului.
Între timp, procurorii au finalizat cercetările şi au dispus trimiterea în judecată a fotbalistului, care se află în continuare sub măsura preventivă a controlului judiciar. Odată cu rechizitoriul, instanţei i-a fost solicitată şi menţinerea acestei măsuri pe durata procesului. Într-un comunicat oficial, procurorii au reamintit parcursul anchetei.
„În continuarea comunicatelor (…) prin care s-a menţionat faptul că Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 Bucureşti, în urma cercetărilor efectuate de D.G.P.M.B. – Brigada de Poliţie Rutieră Bucureşti, a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale faţă de inculpatul K.A.K.”, arată procurorii într-un comunicat de presă.
Anchetatorii precizează că sportivul este cercetat pentru două infracţiuni.
”(…)cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ştergerea urmelor acestuia, prev. de art. 338 alin. (1) Codul penal şi ucidere din culpă, prev. de art. 192 alin. (1) şi (2) din Codul penal, fapte constând în aceea că:
La data de 03.03.2026, ora 05:46, inculpatul K.A.K. a condus autoturismul pe o stradă din mun. Bucureşti sector 2 şi, fără a acorda prioritate de trecere, a accidentat-o pe numita I.F, angajată în traversarea părţii carosabile, pe trecerea pentru pietoni marcată şi semnalizată corespunzător, apoi a părăsit locul producerii accidentului, fără încuviinţarea organelor de poliţie ori a procurorului.
Ulterior, la data de 07.04.2026 a rezultat decesul victimei, în timp ce aceasta se afla internată într-o unitate spitalicească (…)”
Procurorii au anunţat că, la data de 23 iunie 2026, au dispus oficial trimiterea în judecată a inculpatului pentru cele două infracţiuni reţinute în sarcina sa, dosarul fiind înaintat instanţei competente.
În finalul comunicatului, reprezentanţii Parchetului subliniază că această etapă procesuală nu echivalează cu stabilirea vinovăţiei.
„La data de 23.06.2026, Parchetul de pe lângă Judecătoria Sectorului 2 Bucureşti, în urma cercetărilor efectuate de D.G.P.M.B. – Brigada de Poliţie Rutieră Bucureşti, a dispus trimiterea în judecată a înculpatului K.A.K., cercetat sub măsura controlului judiciar, pentru comiterea infracţiunilor de părăsirea locului accidentului ori modificarea sau ştergerea urmelor acestuia, prev. de art. 338 alin. (1) din Codul Penal şi ucidere din culpă, faptă prev. şi ped. de art. 192 alin. (1), (2) din Codul Penal, cu aplicarea dispoziţiilor art. art. 38 alin. 1 C. pen.
Facem precizarea că această etapă a procesului penal reprezintă, conform Codului de procedură penală, finalizarea anchetei penale şi trimiterea rechizitoriului la instanţă spre judecare, situaţie care nu poate în niciun fel să înfrângă principiul prezumţiei de vinovăţie”, conchid procurorii.

Distribuie:envelope-fillEmail
viewscnt
Proiect susținut de  
ULTIMELE ȘTIRI