Un proiect de lege iniţiat de AUR pentru instituirea zilei de 8 septembrie ca Ziua Naţională a Atletismului Românesc a fost adoptat în unanimitate în şedinţa de plen a Senatului.
Iniţiativa reprezintă un gest de apreciere pentru a marca simbolistica zilei de 8 septembrie 1960 când, cu ocazia Jocurilor Olimpice de la Roma, atleta Iolanda Balaş-Şoter a câştigat prima medalie olimpică de aur din istoria atletismului românesc.
Deputatul AUR, Monica Iagăr, multiplă campioană în proba săriturii în înălţime, a transmis că votul exprimat astăzi în Senat, prima cameră sesizată, reprezintă o speranţă că sportul reprezintă în continuare o prioritate pentru România.
„Îmi dă speranţă că nu s-a pierdut valoarea naţională a Sportului Românesc, îmi dă speranţă ca putem fi prioritate naţională în viitorul apropiat. (…) Un semnal clar că sportul merită respect, susţinere şi recunoaştere la nivel naţional”, a spus deputatul AUR.
Monica Iagăr a adăugat că recunoaşterea valorii atletismului este o condiţie necesară pentru ca sportul românesc să izbutească noi performanţe notabile.
„Sportul m-a definit, atletismul m-a crescut, fiind una dintre urmaşele doamnei Iolanda Balaş. 8 septembrie coincide cu prima medalie olimpică pentru Atletismul Românesc. (…)
Atletismul este baza tuturor sporturilor. Este disciplina care formează caractere, dezvoltă sănătatea şi inspiră generaţii întregi să îşi depăşească limitele”, a mai declarat deputatul AUR, Monica Iagăr.







