IPS Teodosie, despre testele de salivă: Copiii se simt agresaţi de această procedură foarte categorică. Medicii trebuie să găsească ceva care nu îi agresează pe copii
Arhiepiscopul Tomisului, Înalt Prea Sfinţitul Teodosie, consideră că elevii se simt "agresaţi" de procedura pentru depistarea COVID prin testele de salivă şi crede că medicii trebuie să găsească o altă modalitate de depistare a bolii, care nu îi "agreseze" pe copii.