Elevii nu vor mai face cursuri online
După doi ani de restricţii şi cinci valuri de îmbolnăviri, România revine la normalitate! Începând de mâine, se ridicăstarea de alertă şi se renunţă la multe restrictii.
După doi ani de restricţii şi cinci valuri de îmbolnăviri, România revine la normalitate! Începând de mâine, se ridicăstarea de alertă şi se renunţă la multe restrictii.
Compania Antibiotice Iaşi începe astăzi producţia de pastile cu iod, în eventualitatea unor explozii la centralele nuclearedin Ucraina, care au fost atacate cu rachete de armata rusă.
La nivel naţional, în ultimele 24 de ore au fost raportate 5.
Oraşul Otopeni rămâne localitatea cu cea mai mare incidenţă (17,33) a cazurilor de infectare cu SARS-CoV-2 din judeţul Ilfov, dar aceasta este în scădere.
Odată cu încetarea stării de alertă elevii nu vor mai fi obligaţi să meargă cu mască de protecţie la şcoală.
La nivel naţional, în ultimele 24 de ore au fost raportate 3.
România se pregăteşte pentru cazul în care va avea loc un atac sau un accident nuclear, în noul context creat de război!Concret, autorităţile încep să facă stocuri de iod! Ministrul Sănătăţii a anunţat că avem nevoie de 30 de milioane decomprimate.
Antibiotice Iaşi va fabrica, începând de marţi, o mare cantitate mare de iodură de potasiu, într-un ritm de 2,5 milioane de pastile la fiecare 48 de ore, a anunţat, luni, ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila.
Guvernul a luat legătura cu firmele autohtone pentru producerea în regim de urgenţă a pastilelor de iod, a anunţat premierul Nicolae Ciucă la Digi24.
La nivel naţional, în ultimele 24 de ore au fost raportate 5.
Butonul roşu pe care îl are la dispoziţie Vladimir Putin stârneşte panică în rândul oamenilor! Românii au dat buznaîn farmacii în căutare de pastile cu iod, deşi autorităţile dau asigurări că nu e necesar.
După doi ani de pandemie, România renunţă la starea de alertă.
Preşedintele a avut, la Palatul Cotroceni, o şedinţă privind gestionarea epidemiei de COVID-19, la care au fost prezenţi premierul Nicolae Ciucă şi membri ai Cabinetului.
Butonul roşu pe care îl are la dispoziţie Vladimir Putin stârneşte panică în rândul oamenilor! Românii au dat buznaîn farmacii în căutare de pastile cu iod, deşi autorităţile dau asigurări că nu e necesar.
La nivel naţional, în ultimele 24 de ore au fost raportate 6.
Directorul medical al Institutului Naţional de Boli Infecţioase "Matei Balş", Adrian Marinescu, a afirmat miercuri că, potrivit statisticilor, aproximativ 90% dintre reţetele de antibiotice se scriu în afara spitalului.
La doi ani de la debutul oficial al pandemiei de COVID-19, lumea se apropie în sfârşit de revenirea la normal? Imposibil de răspuns având în vedere numeroasele incertitudini, în primul rând legate de apariţia unor noi variante, relatează miercuri AFP.
Plenul Camerei Deputaţilor a adoptat, miercuri, un proiect de lege potrivit căruia persoanele nevoite să supravegheze copii în vârstă de până la 18 ani aflaţi în carantină sau izolare primesc concediu medical şi indemnizaţie.
Ministerul Sănătăţii a propus Guvernului măsuri de relaxare în perioada imediat următoare, după ce s-a înregistrat o scădere ‘constantă’ a tuturor indicatorilor privind pandemia de COVID-19, a anunţat marţi, 1 martie, ministrul Alexandru Rafila, într-o conferinţă de presă: Ast.
În ritm de melc, după ce aproape 100 de mii de refugiaţi ucraineni au pătruns în ţară, statul român se implică în uriaşacriză care se prefigurează.
Numărul persoanelor cu COVID-19 internate în spitale este de 6.
Toate oraşele din România au o rată de infectare cu virusul SARS-CoV-2, cumulată la 14 zile, sub 30 de cazuri la mia de locuitori, a informat, marţi, Grupul de Comunicare Strategică (GCS).