40% dintre angajaţii şcolilor din Arad s-au vaccinat. Cu programările existente se va ajunge la 76%
Aproximativ 40% dintre angajaţii şcolilor din sistemul preuniversitar din judeţ s-au vaccinat deja anti-COVID-19, reprezentând circa 2.
Aproximativ 40% dintre angajaţii şcolilor din sistemul preuniversitar din judeţ s-au vaccinat deja anti-COVID-19, reprezentând circa 2.
Elevii nu vor da teze în anul şcolar 2020-2021, în condiţiile în care acestea sunt în continuare suspendate.
Şcolile din Capitală vor funcţiona ca şi până acum, anunţă prefectul Alin Stoica.
Cursurile în patru şcoli gimnaziale din mediul rural din Alba se vor desfăşura săptămâna viitoare exclusiv online, în condiţiile în care rata de incidenţă în comunele respective este de peste 6 cazuri/1.
Evaluările naţionale la finalul claselor a II-a, a IV-a şi a VI-a în anul şcolar 2020-2021 se vor desfăşura în perioada 20 aprilie - 20 mai, prevede un ordin al Ministerului Educaţiei publicat în Monitorul Oficial.
La doar două luni de la redeschdierea şcolilor, aproape 4 mii de elevi şi profesori s-au infectat cu sars-cov-2.
Astăzi se împlineşte un an de când şcolile din România se închideau prima dată, din cauza pandemiei! Aproape un milion de copii din învăţământul preuniversitar se confruntau cu o situaţie fără precedent: treceau cu şcoala în online.
Aproape 4 ore a stat astăzi de vorbă preşedintele Iohannis cu premierul, ministrul sănătăţii, cel al educaţiei şi cu Raed Arafat.
Pandemia ne-a privat de multe, dar nu poate opri educaţia! Cel mai mare târg educaţional din ţara noastră unde, anual, zeci de universităţi internaţionale vin să îşi prezinte ofertele, se va desfasura online.
Elevii din clasele a 8-a şi a 12-a vor merge fizic la ore chiar şi în scenariul roşu.
Ministrul Educaţiei, Sorin Câmpeanu, susţine că examenele naţionale se vor desfăşura la data programată, cu prezenţa fizică a elevilor, indiferent de evoluţia epidemiei de coronavirus.
Ministrul Educaţiei, Sorin Câmpeanu, a declarat, sâmbătă seara, că renunţarea la purtarea măştii de protecţie pentru derularea orelor de sport şi la orele vocaţionale unde se studiază instrumentele de suflat, conform modificărilor aduse ordinului comun cu ministrul Sănătăţii, "est.
Preşcolarii şi elevii din învăţământul primar, precum şi până la jumătate din elevii din clasele terminale vor putea participa fizic la ore deoarece rata de infectare cu noul coronavirus este sub 6 la mia de locuitori, potrivit unui ordin comun al ministerelor Educaţiei şi Sănătăţi.
Mii de elevi din Deva vor rămâne acasă pentru o săptămână, şi vor face cursuri on-line, din cauza opririi Termocentralei Mintia.
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, anunţă că toate posturile de director vor fi scoase la concurs, chiar şi cele care au fost deja ocupate printr-o astfel de procedură şi îşi doreşte ca acest lucru să se întâmple înainte de vacanţa de vară.
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a afirmat, miercuri seară, că nu există niciun scandal între el şi ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, ci doar discuţii bazate pe argumente.
Pandemia vine la pachet cu afecţiuni medicale pe care copiii le resimt din plin! După ce au fost nevoiţi să petreacă ore în şir, aplecaţi în faţa calculatoarelor, acum, odată cu reîntoarcerea lor în şcoli, sunt obligaţi să care în spate kilograme bune, după ce directorii unităţi.
Ministerul Sănătăţii nu este de acord cu desfăşurarea orelor de sport în sală fără mască.
Subsecretarul de stat Jean Badea, părintele strategiei de digitalizare din Ministerul Educaţiei, a demisionat la cinci luni de la numirea în funcţie.
Ministrul Educaţiei consideră că este nevoie de educaţie sexuală în şcoală şi anunţă că astfel de ore au loc şi în prezent, în cadrul orelor de Educaţie pentru sănătate, dar care este opţională şi la care nu participă un număr mare de elevi.
Ministrul Educaţiei Sorin Cîmpeanu a afirmat că sunt 2.
Ministrul Educaţiei Sorin Cîmpeanu a anunţat că, până pe data de 10 martie, numărul celor vaccinaţi din rândul cadrelor didactice va ajunge la 50%, iar dacă este vorba de întreg personalul din învăţământ, atunci procentul va fi de 35%.
Elevii au reactionat vehement la ideea ministrului educaţiei de a-i trimite la şcoală chiar şiîn scenariul roşu! Consiliul Naţional al Elevilor a transmis un comunicat în care sugereaza inclusiv faptul că ar trebui întrebaţi şi părinţii…ce părere au .