Curtea şcolii, noua sală de clasă
Ideea studiului în curtea şcolii, care s-a lansat în pandemie este încă în trend.
Ideea studiului în curtea şcolii, care s-a lansat în pandemie este încă în trend.
Astăzi a fost ultima zi de şcoală pentru elevii de clasa a 12-a şi a 13-a şi tot astăzi a fost ultima zi ultima zi de înscriere la bacalaureat.
Cand spunem ,,Industria alimentară" ne gandim la ceva… complicat şi plictisitor, ar spune unii.
Peste 70% dintre elevii din România învaţă lecţia umilinţei.
Perspectiva ca elevul să-şi poată spune în mod oficial părerea despre cum predă un profesor şi cum interacţionează acesta cu elevii lui îi îngrozeşte pe foarte mulţi profesori care pe grupurile de socializare deja îşi exprimă nemulţumirea.
Se inversează rolurile la şcoală.
România reinventează apa caldă.
Peste o sută de mii de elevi se pregătesc să susţină cel mai important examen al vieţii lor, cel al maturităţii.
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat miercuri că România va avea pentru educaţie 4 miliarde de euro din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, dintre aceştia peste 3,6 miliarde de euro pentru "România Educată".
Calendarul examenului de Bacalaureat 2021, stabilit în toamna anului trecut, va fi respectat indiferent de situaţia epidemiologică.
Universitatea Ovidius din Constanţa cercetează acuzaţiile de plagiat pe care Patriarhia Română i le-a adus arhiepiscopului Teodosie.
Start al cursurilor gratuite prin intermediul programului GreenFields Academy în luna iunie 2021.
Universitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, prin Centrul de Carieră, Orientare Profesională şi Alumni, organizează, în perioada 10 - 12 iunie, un eveniment dedicat comunităţii absolvenţilor UBB.
Examenele naţionale se vor susţine la datele planificate cu prezenţa fizică oricare va fi situaţia – a declarat ministrul educaţie Sorin Cîmpeanu.
Romexpo nu a mai fost astăzi doar centru de vaccinare, ci şi centru universitar.
60% dintre angajaţii din sistemul de învăţământ s-au vaccinat până în prezent.
60% dintre profesorii din învăţământ s-au vaccinat, a anunţat la Digi24, vineri seară, ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu.
Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, se arată încrezător că anul şcolar 2021-2020 va începe cu prezenţa fizică a tuturor elevilor în bănci, el afirmând că va fi posibilă predarea online "voluntar" şi în funcţie de specificul disciplinei predate.
Aproape un sfert din copiii de la sate renunnţă la şcoală înainte de finalul clasei a opta.
Au fost organizate primele banchete la final de an.
A început vaccinarea în liceele din judeţul Constanţa.
Ordonanţa privind decontarea navetei elevilor se află în procedură de avizare şi ar putea fi aprobată săptămâna viitoare, a anunţat premierul Florin Cîţu.