-32 de grade în Maramureş
E ger de crapă pietrele nu mai pare doar o zicală zilele acestea.
E ger de crapă pietrele nu mai pare doar o zicală zilele acestea.
Cel mai frig a fost, luni dimineaţa, în oraşul Dumbrăveni, judeţul Sibiu, unde s-au înregistrat minus 20 de grade, iar cel mai mare strat de zăpadă este la Bâlea Lac, în munţii Făgăraş, de peste 2,2 metri, a declarat, pentru AGERPRES, Adrian Paşol de la Centrul Meteorologic Regional .
Valul de aer polar care a ajuns în România nu se dă dus prea uşor.
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, sâmbătă, o avertizare cod galben de viscol şi ninsori care vizează zona Carpaţilor Meridionali, la altitudini de peste 1.
Vremea se schimbă din nou.
Meteorologii au emis noi avertizări de vreme severă.
Îngheţul de noaptea trecută a făcut prăpăd în Cluj-Napoca.
Administraţia Naţională de Meteorologie a emis marţi seara mai multe atenţionări nowcasting Cod galben de vânt în 11 judeţe din Dobrogea, Moldova şi Transilvania, valabile până la ora 23:00.
Codul galben de intensificări susţinute ale vântului care vizează 30 de judeţe din ţară rămâne în vigoare până la ora 20:00, însă pentru zona montană înaltă, meteorologii au emis încă o atenţionare valabilă până mâine dimineaţă.
Un viscol puternic a lovit sud-estul Statelor Unite.
Întreaga ţară va fi sub avertizări meteo cod portocaliu şi galben de ninsori, viscol şi vânt puternic, anunţă meteorologii, luni.
Valorile termice se vor situa în Bucureşti peste normele specifice perioadei, pe parcursul zilelor de luni şi marţi, iar cerul va fi mai mult senin, informează Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).
Meteorologii au emis, sâmbătă seară, cod galben de vânt puternic în zece judeţe, pentru următoarele ore.
Domeniul schiabil de altitudine al staţiunii Sinaia este închis, sâmbătă, din cauza vremii nefavorabile, vântul suflând în continuare cu putere, astfel că instalaţiile de transport pe cablu nu pot funcţiona, se arată într-un mesaj postat pe pagina de Facebook a Gondolei Sinaia.
Anul 2021 se află pe locul 6 în clasamentul celor mai călduroşi ani din istoria măsurătorilor meteorologice, conform unui nou raport al Administraţiei Naţionale americane pentru Oceane şi Atmosferă (National Oceanic and Atmospheric Administration - NOAA), transmite vineri DPA.
Scăpăm de gerul siberian.
Un episod de ger autentic îngheaţă România.
Vremea va deveni geroasă la nivelul Capitalei, vântul ca sufla cu viteze de 50 km/h, iar maximele nu vor mai trece de două grade Celsius, în următoarele zile, până joi seara, arată prognoza publicată, marţi, de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).
Zece judeţe din Moldova, Muntenia şi Dobrogea vor intra sub o atenţionare Cod galben de intensificări ale vântului, începând cu ora 11:00, cu valabilitate până miercuri dimineaţa, informează Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM).
Vremea va deveni geroasă dimineaţa şi noaptea, iar în depresiuni aşteptăm minime de până la minus 17 grade, a spus la Digi24 Elena Mateescu, director general al Administraţiei Naţionale de Meteorologie.
Jumătate din ţară se află sub cod galben de ninsori şi viscol.
După temperaturile ridicate din urmă cu câteva zile, avem parte şi de un episod de iarnă.
Vremea extremă face ravagii pe Coasta de Est a Americii.